14.01.2020

Океан окропу: місто поглинає саме себе

Ситуація з поривом магістральної лінії тепломереж вчора вночі привела до опіків понад десятка громадян та масштабних матеріальних збитків. Не зважаючи на те, що аварія трапилася досить пізно, в ресторанах та модних бутіках одного з найбільших столичних торгівельних центрів перебувало чимало людей. Багато хто святкував Старий Новий рік, що міг стати для них останнім…«Оригінально міг для мене закінчитися Старий Новий рік. Мала всі шанси зваритися в окропі у ліфті. Фільми катастроф відпочивають. Прорвало магістральний трубопровід гарячого водопостачання, потоки окропу прорвали стіну на нульовому поверсі "Океан Плази" і водоспадами ринули прямо у взуттєвий відділ. Дівчина продавець була заблокована в відділі киплячою водою, у мене на очах її виніс на руках охоронець, але тому що вона кричала від болю, то ноги швидше за все постраждали. Охорона виглядала розгубленою, люди самі тікали від наступаючих потоків води», - описує свій вечір киянка Олена Сердюк-Слюшаєнко.Проте частині громадян пощастило менше. В ДСНС повідомили, що внаслідок події 7 осіб з термічними опіками кінцівок госпіталізовано до лікарні. Четверо людей тяжких. Є й інші постраждали, які вирішили лікуватися самотужки.

Зокрема в епіцентр океану окропу втрапила маршрутка з пасажирами. На щастя, їх було не багато в цей час. Люди рятувалися як могли.У міській адміністрації зізналися, що тепломагістраль на Антоновича будувалась ще у 1987 році, проте не вважалась аварійною. Комунальники провели планові тестування труби влітку на тому й завершили.Цю думку підтвердили й місцеві мешканці. Тутешня жителька розповіла, що цей порив вже не перший: «За 50 років, які я тут живу, ніхто жодного разу не змінював труби. Їх тільки ремонтували після чергового прориву. А прориви тут трапляються часто. Насправді тут небезпечно ходити і їздити - ніколи не знаєш, що може статися. Ось зараз НП з торговим центром. Це постраждалі люди, величезні збитки для власників і орендарів. І якщо проблему не вирішувати глобально, цей випадок явно буде не останнім».

Про відсутність глобальних рішень говорять експерти та політики. Зокрема в київській команді партії «Голос» переконують, що у розвитку Києва інфраструктурні зрушення мають бути пріоритетними. За цим підтягнеться і все інше.

"Якщо місто може вкладати гроші в один-єдиний напрямок, то це має бути інфраструктура. Це, звичайно, не так сексі, як фарбувати паркани та відкривати пам'ятники, але це те, що зробить можливим будь-які інші покращення, та дозволить жителям міста не отримувати опіки під час візиту до торгівельного центру. Звичайно, ми не побачили цього в планах влади на 2020 рік. Натомість, будується наступна, друга черга Оушен Плази – на тих самих комунікаціях. Здогадайтеся, що з ними буде далі", - говорить народний депутат України від партії «Голос» Кіра Рудик.


 
Проте керівник столиці не поспішає коментувати ситуацію з поривом та розказувати громаді як запобігти подібним катастрофам у майбутньому. Лише робить усміхнені селфі для соцмереж.Експерти у галузі ЖКГ передбачають, що влада традиційно буде ховатися за риторикою про зношений комунальний ресурс та відсутність грошей на ремонт комунікацій. Хоча ці аргументи недостатні. У Києва є і технічні, і фінансові можливості для системного оновлення.


Журналіст Дмитро Литвиненко, що спеціалізується на комунальній тематиці зауважує: «Мені розповідали, що в Копенгагені температура носія в трубі може бути градусів 40. Вода в будинку догрівається, щоб не ганяти через все місто. І нема такого руйнування через те. У нас подекуди 130… І ще... Нині кияни починають отримувати за грудень платіжки за опалення та гарячу воду. Святкові такі платіжки, з подаруночком - знижкою... Тільки в Києві разовий презент під ялинку - на 320 мільйонів. На ці гроші можна було ремонти робити, але треба було потішити на свята містян...»

Як видно, лише зміни влади та принципи муніципального менеджменту зможуть зрушити ситуацію з мертвої точки – вічних латань старих дір.